Nejpřehlednější srovnání půjček a hypoték

Češi si půjčují dvakrát více, než 10 let zpět

| |

Věděli jste, že domácnosti  a firmy dluží tuzemským bankám 3,114 biliónu korun, což je téměř dvakrát víc než před deseti lety?


/default/0001/01/fa3d0fe4c5988bdd26c6e936c16ce03aed81b47c.png

Věděli jste, že domácnosti  a firmy dluží tuzemským bankám 3,114 biliónu korun, což je téměř dvakrát víc než před deseti lety? Tento údaj zveřejnila ČNB na konci listopadu minulého roku. Meziroční objem bankovních úvěrů se tak zvýšil o 4,1 %. Jen samotné půjčky domácnostem stouply o osm procent na 1,43 biliónů korun.

Nejčastější jsou půjčky na bydlení

Jen pro zajímavost, ke konci listopadu 2012 dosahovala celková výše úvěrů v bankách 2,3 biliónů korun. Před 10 lety byl objem bankovních úvěrů v ČR 1,7 bilionů korun.

A jak se dalo čekat, Češi si nejvíce půjčí na bydlení. Vesměs každá domácnost je dnes zadlužená a jen úvěry na bydlení tvoří ¾ jejich dluhů. V listopadu minulého roku čerpaly domácnosti nové úvěry v objemu 45,3 miliardy korun, o 16,6 procenta méně než před rokem.

Statistiky ČNB nicméně ukazují, že objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení 30,6 miliardy korun byl z pohledu průměru za celé období hypotečního boomu stále nadprůměrný. Za posledních 24 měsíců domácnosti nově čerpaly na bydlení úvěry za 682 miliard korun, průměrná měsíční hodnota tak činila 28,4 miliardy korun. Předloňský listopad přinesl rekordní čerpání nových úvěrů na bydlení, 40,5 miliardy korun.

Listopad roku 2016 byl rekordní i v tom, že úrokové sazby pro nové úvěry na bydlení byly na svém dosavadním dně 2,13 procent. Běhěm roku 2017 sazby postupně stouply na průměrných 2,37 procenta.

Spotřebitelský úvěr je stále více chtěný

V loňském listopadu byl nadále silný zájem lidí o spotřebitelské úvěry. Domácnosti je nově čerpaly za 11,1 miliardy korun, což je o 10,5 procenta více než před rokem.

Statistiku poskytnutých úvěrů zveřejňuje ČNB každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu a úvěrní a spotřební družstva.

 

Kam dál?

Soud dal ránu byznysu s dluhy

Soud dal ránu byznysu s dluhy
Špatná zpráva pro úvěrové firmy, dobrá pro jejich klienty. Krajský soud v Praze na konci srpna rozhodl zastavit exekuci klientky firmy Profi Credit jako protiprávní. Důvodem je, že rozhodce, který dal pokyn k exekuci, byl na úvěrové společnosti ekonomicky