Nejpřehlednější srovnání půjček a hypoték

ČNB udělila první licence, proklouzla i lichva.

| |

Přechodné období, jež slouží k udělení licencí nebankovním poskytovatelům úvěrů a postupnému pročištění trhu poskytovatelů spotřebitelských úvěrů se překlopilo do své druhé poloviny....


/default/0001/01/d4a84ac519d1857db08c197e21d4362a8628595b.jpeg

Přechodné období, jež slouží k udělení licencí nebankovním poskytovatelům úvěrů a postupnému pročištění trhu poskytovatelů spotřebitelských úvěrů se překlopilo do své druhé poloviny. V této kategorii na licenci čeká ještě 99 společností, 5 již licenci od ČNB obdrželo.

Licencované společnosti

Licenci nebankovního poskytovatele úvěru drží k 7.1. 2018 tito poskytovatelé: ČSOB Leasing a.s., EC Financial Services a.s., Home Credit a.s., ŠkoFIN s.r.o. a TGI Money a.s.

TGI Money alias hypopujcka.cz

Zaměřme se na dvě méně známé, spíše neznáme společnosti – TGI Money a EC Financial Services. Prvně jmenovaná společnost TGI Money poskytuje americkou hypotéku, tzn. neúčelový úvěr jištěný nemovitostí, což umožnuje použít peníze na jakýkoliv účel. Úrok na počátku splácení činí 11,47% což je cca 3x více než u stejného produktu poskytovaného bankou. Pokud budete řádně splácet, úrok se postupně snižuje a po 5 letech splácení činí 7,47%. Pokud si tedy vypůjčíte 1 mio Kč a budete řádně splácet 15 let, výsledný přeplatek bude činit 912 442 Kč. U průměrného bankovního úvěru stejného typu se přeplatek se stejnou dobou splatnosti pohybuje ve výši 339 571 Kč. U hypopujcky tedy přeplatíte úvěr cca 3x oproti standardnímu bankovnímu produktu.

EC Financial Services alias Expresscash.cz

Expresscash.cz nabízí spotřebitelské úvěry jak pro fyzické osoby tak i pro podnikatele. RPSN se pohybuje mezi 229% - 255%! Pokud si tedy uživatel vezme úvěr 30 000 Kč na dobu 14 měsíců, úvěr přeplatí o 16 372 Kč, tzn. navíc vyplatí více než polovinu půjčené částky. U bankovních a solidních nebankovních poskytovatelů se přeplatek u stejné výše úvěru se stejnou dobou splatnosti pohybuje okolo 2 000 Kč, což je 8x méně než v případě expresscash.cz.

V čekárně na licenci od ČNB sedí větší ryby

Ať už jde o TGI Money nebo EC Financial Services, nejedná se o dominantní poskytovatele v sektoru spotřebitelských úvěrů a ačkoliv lze obě společnosti zařadit mezi nebezpečné poskytovatele spotřebitelských úvěrů, jejich podnikání posvětila ČNB. V čekárně ale přešlapují daleko větší hráči, například Provident, Profi Credit či ACEMA. Stejně jako u TGI Money a EC Financial Services se jedná o nebezpečné poskytovatele úvěrů. Nezbývá tedy jen čekat, jak se bude proces licencování vyvíjet dále, první vlaštovky ale naznačují, že se licence dočkají postupně všichni.

Kam dál?

Soud dal ránu byznysu s dluhy

Soud dal ránu byznysu s dluhy
Špatná zpráva pro úvěrové firmy, dobrá pro jejich klienty. Krajský soud v Praze na konci srpna rozhodl zastavit exekuci klientky firmy Profi Credit jako protiprávní. Důvodem je, že rozhodce, který dal pokyn k exekuci, byl na úvěrové společnosti ekonomicky