Nejpřehlednější srovnání půjček a hypoték

Odzvonilo lichvářským praktikám s novým spotřebitelským zákonem? Zatím ne..

| |

Od prvního prosince roku 2016 je trh spotřebitelských úvěrů regulován zákonnou normou. Zákon o spotřebitelském úvěru měl donutit všechny poskytovatele řádně posuzovat schopnost splácet závazky svých potenciálních klientů. Praxe ale zatím ukazuje, že se ne


/default/0001/01/f2ea493eaffa23bf8ef53e5a0be1247aa77b2779.jpeg

Od prvního prosince roku 2016 je trh spotřebitelských úvěrů regulován zákonnou normou. Zákon o spotřebitelském úvěru měl donutit všechny poskytovatele řádně posuzovat schopnost splácet závazky svých potenciálních klientů. Praxe ale zatím ukazuje, že se nejspíše nic zásadního v tomto směru neudálo.

Facebook, ráj podivných nabídek úvěrů..

Bez registru, bez Solusu, záznam v registru nám nevadí, půjčíme do 5 minut. Denní bombardování podobných reklam nebere na českém Facebooku konec. Tři čtvrtě roku starý zákon se nejspíše míjí účinkem, podobných nabídek lze na internetu najít stovky. Proč tedy nezakročí regulátor?

Nad nebankovními poskytovateli úvěrů by měla dohlížet ČNB, která již nyní vykonává dohled nad bankovním sektorem. K tomuto kroku dojde ale až v okamžiku udělení licence ČNB nebankovním poskytovatelům úvěrů a k tomu zatím nedošlo. Více než stovka nebankovek je totiž nyní v tzn. přechodném období, což znamená, že v období, které bylo stanoveno zákonem, podali žádost o licenci a nyní čekají na rozhodnutí ČNB o udělení potřebné licence. Než se tak stane, nemůžeme čekat výraznější změnu na trhu půjček od nebankovních poskytovatelů.

Jde to i jinak, stačí se podívat k sousedům.

Regulaci trhu půjček řešili i naši sousedé na Slovensku, oproti českému zákonu, byla regulace postavena daleko tvrději a tento postup zdá se, nese své ovoce. Jen několik týdnů poté, kdy vstoupila v platnost nová regulace, skončil na trhu jeden z předních poskytovatelů nebankovních půjček Provident, o pár týdnů později jej následoval i další poskytovatel – Pohotovost nebo například Ferratum Bank. Trh předražených krátkodobých půjček víceméně vymizel. Regulace tedy postihla ty, na které byla namířena – poskytovatele drahých půjček, pro které posuzování bonity klientů nehrálo příliš velkou roli. V Čechách si tedy budeme muset ještě chvíli počkat, minimálně do doby udělení či neudělení licence nebankovním poskytovatelům úvěrů.

 

Kam dál?

Soud dal ránu byznysu s dluhy

Soud dal ránu byznysu s dluhy
Špatná zpráva pro úvěrové firmy, dobrá pro jejich klienty. Krajský soud v Praze na konci srpna rozhodl zastavit exekuci klientky firmy Profi Credit jako protiprávní. Důvodem je, že rozhodce, který dal pokyn k exekuci, byl na úvěrové společnosti ekonomicky