Nejpřehlednější srovnání půjček a hypoték

RPSN. Proč je (ne)vypovídající?

|

Asi každého z nás v různých  článcích ohledně půjček potkala informace, že je dobré kromě roční úrokové sazby sledovat i ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů), která by měl


Asi každého z nás v různých  článcích ohledně půjček potkala informace, že je dobré kromě roční úrokové sazby sledovat i ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů), která by měla vyjadřovat celkové náklady na úvěr včetně různých poplatků. Částečně tento ukazatel funguje a u mnohých úvěrových kalkulaček bankovních či nebankovních poskytovatelů úvěrů můžeme vidět rozdíl mezi úrokem a RPSN, někdy až několikaprocentní.

 

Proč je tedy RPSN nevypovídající?

Problém nastává v okamžiku, kdy se k půjčce vloudí dobrovolná služba, nejčastěji ve formě pojištění úvěru. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a konkurenčnímu boji je pojištění vítaným doplněk zisku a jeho role tedy v posledních letech roste. Pojištění nemusí být jedinou dobrovolnou (nepovinnou) službou, může jít i o různé balíčky služeb (např. zasílání sms oznámení, informace o zůstatcích apod.), které přímo s poskytnutím úvěru nesouvisí.  A zde je zakopaný pes. Veškeré doplňkové služby, které si klient může sjednat na dobrovolné bázi, nemusí být do RPSN započítány. Pokud si tedy k úvěru sjednáte například i pojištění, údaj o RPSN zůstane nezměněn a přestává tak fakticky splňovat svůj účel, kterým je informovat klienta o celkových nákladech.

 

Jaký údaj tedy sledovat?

Náklad na pojištění nebo jiné doplňkové služby se většinou skrývá v pravidelné měsíční splátce, nejvhodnější je tedy podívat se na sumu, kterou máte celkově zaplatit a tu pak porovnat s dalšími poskytovateli úvěrů. 

Kam dál?

ZUNO odměňuje za žádost o úvěr

Online banka Zuno spouští od prosince vánoční kampaň, v rámci které bude za žádost o půjčku, refinancování nebo za založení účtu dávat jako dárek cestovní poukaz v hodnotě 100 Eur.