Nejpřehlednější srovnání půjček a hypoték

Vyzkoušeli jsme předčasné splacení úvěru u ČSOB. Výsledek?

|

Je krásné pondělní odpoledne a já vcházím do budovy ČSOB se záměrem předčasně splatit spotřebitelský úvěr u výše zmiňované banky. Vybírám si pořadový lístek s číslem 112, je 14 hod


Je krásné pondělní odpoledne a já vcházím do budovy ČSOB se záměrem předčasně splatit spotřebitelský úvěr u výše zmiňované banky. Vybírám si pořadový lístek s číslem 112, je 14 hodin a 56 minut, ve frontě přede mnou pouze dva lidé. Na dlouhé čekání to nevypadá. Po chvilce již svítí moje číslo na elektronické tabuli a já se přemisťuji k bankéřce v poradenské zóně. V krátkosti ji sděluji svůj záměr, odevzdávám občanský průkaz a čekám, co se bude dít.

Voucher k předčasnému splacení?

Systém se zdá být pro můj požadavek nedobytný a tak bankéřka pokukuje po kolegyni s vyšším přístupovým oprávněním, aby mohla proniknout do požadovaných složek a potvrdit můj záměr. Po chvilce se přístup podaří a přichází dotaz, zda mám k dispozici voucher umožňující předčasné splacení. Chvíli se nechápavě dívám a pátrám v paměti, zda jsem při podpisu smlouvy nějaký voucher obdržel. Po krátké prodlevě s jistotou odpovídám, že žádný voucher nemám. Bankéřka se mne tedy ptá, jak mohu potvrdit, že mám sjednán tzv. flexi balíček, umožňující předčasné splacení zdarma. Nenechám se odbýt a oznamuji, že je smlouva s tímto balíčkem opravdu sjednaná. Naštěstí bankéřka objeví v systému poznámku, že je úvěr opravdu sjednán s flexi balíčkem (v hlavě se mi honí myšlenka, co by se stalo, kdyby tato informace zapadla).

Ihned předčasně splatit nelze, pár dní je potřeba počkat.

Mám tedy štěstí a vyhýbám se případným komplikacím či prodlevě s vyřízením mého požadavku. Přichází poslední dotaz a to kdy si přeji provést předčasné splacení, zda to vyhovuje již zítra. Má odpověď je kladná, nicméně systém je nekompromisní a opravuje bankéřku oznámením, že předčasné splacení je možné nastavit nejdříve na D+3, tzn. +3 dny od potvrzení požadavku. Domlouvám se tedy na nejbližší možný termín a během chvilky mám před sebou dva listy A4 s požadavkem o předčasné splacení k podpisu. 

Hotovo, žádost je podepsána, loučím se s bankéřkou a banku opouštím přesně v 15:15, tzn. 19 minut po mém příchodu. Až na několik nesrovnalostí vše probíhalo hladce a i čas strávený na pobočce nebyl nijak závratný.

Užitečné informace:

  • Pro vyřízení předčasného splacení si s sebou vezměte tyto doklady
    • Občanský průkaz
    • Originál úvěrové smlouvy (nepovinné, ale může se hodit v případě nesrovnalostí na přepážce)
  • Předčasné splacení lze provést nejdříve za 3 dny od podpisu žádosti
  • Předčasné splacení je zdarma v případě aktivního flexi balíčku (55 Kč/měsíc) bez flexi balíčku je úkon zpoplatněn. Pro úvěry poskytnuté od 1. 6. 2010 je poplatek účtován ve výši 1 % z mimořádné splátky, je-li však doba mezi mimořádnou splátkou a sjednaným koncem spotřebitelského úvěru kratší než 1 rok, je účtován poplatek ve výši 0,5 % z výše mimořádné splátky úvěru.
Kam dál?

Soud dal ránu byznysu s dluhy

Soud dal ránu byznysu s dluhy
Špatná zpráva pro úvěrové firmy, dobrá pro jejich klienty. Krajský soud v Praze na konci srpna rozhodl zastavit exekuci klientky firmy Profi Credit jako protiprávní. Důvodem je, že rozhodce, který dal pokyn k exekuci, byl na úvěrové společnosti ekonomicky